آخرین اخبار و رویدادها

شرکتهای خدمات گیرنده

 • خودرو سازها
 • معادن
 • تولید کنندگان گچ و سیمان
 • فولاد سازها
 • تولیدکنندگان خوراکی و لبنیات
 • سازندگان مجموعه های دوار
 • صنایع نظامی
 • کارخانجات ریخته گری
 • داروسازیها
 • متروها
 • کارخانجات قالبسازی
 • کارخانجات  نمک
 • کارخانجات تولید سرامیک و کاشی
 • کارخانجات تولید ارد
 • پالایشگاههاس گاز و نفت
 • کارخانجات تولید سرب
 • کارخانجات تولید مواد شوینده
 • کارخانجات تولید شیشه
 • کارخانجات ریسندگی و تولید پارچه
 • شرکتهای تولید دارو
 • شرکتهای تولید کننده قطعات دوار
 • نیروگاههای برق
 • و.....


         پاسخگویی به سوالات فنی وثبت سفارش بالانس در محل:       

 


300 ـ 299 ـ 0 ـ 0912

 


256 ـ 66 ـ 63 ـ 0935

 


(مهدی فضلی )

                                                                                     

 

شاهین تنظیم صنعت(نامی قدیمی در عرصه صنعت بالانس)

 

پیش گفتار :

با پیشرفت فناوری و امکان دستیابی به سرعتهای چرخشی بسیار زیاد اهمیت بالانس کردن قطعات چرخان به شدت احساس میشود. در اغلب موارد بالانس نبودن سیستم سبب ایجاد لرزشهای بیش از اندازه مجاز میشود. بنابراین دانش مربوط به روشهای از بین بردن و یا کاستن این لرزشها بسیار مهم و کاربردی است . دقیق ترین دستگاهای انالیز طیفی و قویترین نرم افزارهای عیب یابی نیز به تنهایی توانایی پاسخ به مسایل ارتعاشی را ندارند. از این روی وجود افراد ماهر و با تجربه برای انالیز دادهای حاصل از دستگاهای اندازه گیری و نهایتا مشکلات موجود لازم و ضروری است.

به طور کلی این بخش از دانش جزو فناوریهای برتر بوده و نیازمند مهارت زیاد در انالیز مسایل است. برای نمونه مسایل در برگیرنده ی بخشهای برداری وجبری و مثلثاتی هستند و از انجا که بیشتر دستگاهای بالانس این گونه محاسبات را به صورت داخلی انجام میدهند بنابراین دانستن ریاضیات مربوط به حل انها چندان ضرورتی ندارد . اما در بسیاری از مسایل کارشناس فنی با ترکیبی از چند پارامتر مانند افزایش دما تشدید و پاسخهای غیر خطی روبروست و نتایج به اسانی قابل دستیابی و انالیز هستند. در این موارد دانستن اصول دانش بالانس برای دسته بندی مسایل و دستیابی به نتایج دقیقتر لازم است.

استاندارد سازی :

نخستین کوششها در راه ایجاد شرایط اندازه گیری یکسان در ارزیابی ارتعاشات ماشین الات انجام شد. در المان یک گروه از vdi (گروه فن اوری ارتعاشات) پروژه ای در نیمه دهه پنجاه به دست گرفت که باعث انتشار رهنمود vdi  (با شماره 2056) استانداردهای ارزیابی ارتعاشات مکانیکی دستگاه ها گردید. در تعیین پارامتر اندازه گیری ـسرعت موثرـ به کارهای اقایان یاتس و رادبون در امریکا در زمان جنگ جهانی دوم و همچنین به استانداردهای امریکایی ارایه شده در اغاز دهه پنجاه توجه زیادی شد. برپایه ارزیابی دقیق تجربه علمی سازندگان و استفاده کنندگان دستگاههای گوناگون گسترده های شدت ارتعاشات برای دستگاههای گوناگون تثبیت شدند. چند شماره از استاندارد din بر پایه این رهنمود vdi بوجود امد. از این میان vdi  شماره 45665 (شدت ارتعاشات دستگاههای الکتریکی با اندازه 135-80 وdin  شماره 45666 (که در ان ملزومات دقیق دستگاه اندازه گیری شدت ارتعاشات تشریح شده است)بیشتر مورد توجه هستند.

در سال 1960 کار ارزیابی حالت عدم بالانس روتورها اغاز شد و این امر منجر به ایجاد رهنمود vdi-2060 (استانداردهای ارزیابی حالت عدم بالانس روتورهای صلب چرخان)شد هر دو رهنمود VDI به صورت پیش نویس به دبیرخانه ISO (سازمان استانداردهای جهانی) ارایه شده VDI 2056 تاثیر قابل توجهی در ISO 2372 (ارتعاشات مکانیکی دستگاهای با سرعت عملکرد 200-60 دور در ثانیه مبنایی بر تعیین استانداردهای ارزیابی) داشت. VDI 2060 (کیفیت بالانس روتورهای صلب چرخان ) بخشی از مبنای استاندارد ISO1940  را فراهم کرد. برای درک فن اوری بالانس (به ویژه بر اساس مبانی جهانی )ISO1925 (فرهنگ لغات بالانس) کمک بزرگی است. این استاندارد تمام اصلاحات استفاده شده در تکنولوژی بالانس را تعریف مینماید. در ISO2953 (دستگاههای بالانس-تشریح و ارزیابی ) مقدمه ای بر مشخصات کامل و ارزیابی دستگاههای بالانس اورده شده است . ISO5406 (بالانس مکانیکی روتورهای انعطاف پذیر ) شیوه  بالانس روتورها را بر اساس ویژه گی انها به بالانس سرعت پایین و سرعت بالا طبقه بندی میکند .امکان تنظیم و دست یافتن به تلرانسهای بالانس در این سطح مشکل از تکنولوژی بالانس در ISO5343 معیار سنجش بالانس سرعت پایین روتورها انعطاف پذیر تشریح شده است.پس از سالها کارو تلاش (که طی ان هر کشوری استانداردهای اندازه گیری خودش را تنظیم و طبقه بندی کرد) اکنون یک تلاش جهت دار بین الملی که از سوی صنایع بزرگ حمایت میشود بوجود امده است که فهم صحیح و درستی از مبحث بالانس فراهم اورد.

توسعه فن اوری بالانس :

انجام بالانس با نخستین قطعه چرخشی دستگاهها اغاز شد و سپس با پیدایش توربین های بخار و موتورهای الکتریکی پمپ ها و کمپرسورهای گریز از مرکز سرعت بالا اهمیت بیشتری یافت. تقارن جرمی در نظر گرفته شده در مرحله طراحی دیگر کافی نبود  روتورها میبایستی با مهارت و تجربه بیشتری روی لبهای تیز و یا غلطکی تنظیم شوند و غالبا میبایستی در شرایط سویس دهی برای رسیدن به عملکرد بدون ارتعاش تصحیح بیشتری بر انها  انجام میشد. اعتقاد بر این است که نخستین مقاله در مورد دستگاه بالانس در سال 1870 در کانادا توسط اقای مارتینسون چهار سال پس از اختراع دینام توسط زیمنس به ثبت رسیده است . در ابتدای قرن فناوری بالانس توسط اکمیوف در امریکا و اسنودولا در سویس دگرگونی دریافت. اما نه به اندازه که در سال 1907 مقاله دستگاه بالانس دو صفحه ای توسط لاوزک و دارمستاد ارایه  شده و پس از ان توسط شنک به شکل اصلاح شده ای ساخته و به صورت صنعتی به کار گرفته شده است.

چشم اندازی به مجموعه شرکت شاهین تنظیم صنعت :

 این شرکت در سال 1373 تاسیس و در زمینه های : ساخت انواع دستگاههای بالانس و ارتعاش سنجی و تعمیرات قطعات دوار فعالیت داشته و تاکنون خدمات ارزنده ای رابه صنعت کشور ارائه داده است .

چشم انداز گروه  :

مجموعه ای  یکپارچه  از  عناصر  خدماتی ، تولیدی، که در گروه محصولات انتخابی مکمل صنعتی در بازارهای هدف مکمل پیشگام و پیشتاز است و سه  عنصر  یادگیری   سازمانی ، نوآوری  و  بهبود  مستمر ، شالوده  سازمان را تشکیل میدهد .

چهارچوبهای ارزشی گروه :

1- مشتری مداری

2- صداقت و درستی

3- عرضه خدمات و محصولات با کیفیت مرغوب تحت استاندارهای بین المللی

4- انعطاف پذیری سریع و متناسب با نیاز و امکانات جامعه ، مشتری و سازمان

5- نظم و انظباط سیستمی و قانونمداری

6- توجه به سود آوری در جهت حفظ و رشدسازمان با حفظ سایر ارزشهای سازمان

7- پذیرش نیروی انسانی به عنوان ارزشمندترین سرمایه سازمان

8- شایسته سالاری در نیروی انسانی

9- بهینه سازی و بهروری جهت رشد و ارتقاء

10- علم بنیانی , مهندسین این مجموعه با تلاش شبانه روزی و با تکیه بر  شعار ما میتوانیم  در کنار هم گرد  آمده اند و دانش فنی خود را ارتقاء داه اند .

هم  اکنون  این مجموعه با عزم و اراده خاص و با درایت مدیران برجسته ی  خود  توانسته  است  در طی سالهای اخیر  در  صنعت  یالانس   کشور  رتبه مناسبی را  کسب کند و ما اطمینان داریم که  با انتقادات و پیشنهادات شما روز  به روز به این پیشرفت دامن خواهیم زد.

 دقت و کیفیت راز ماندگاری این مجموعه میباشد.

علم ارتعاشات تخصص ماست.